Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?
Mít doma zvlhčovač vzduchu může být příznivé pro vaše zdraví. Pokud totiž máte doma suchý vzduch, mohou se objevit zdravotní problémy, například kašel, škrábání v krku, záněty dýchacích cest, vysušená pokožka a mnoho dalších. Díky zvlhčovači lze zajistit optimální klima a příjemné prostředí v interiéru.
Co je to zvlhčovač vzduchu?
Zvlhčovač vzduchu dokáže jednoduchým způsobem navýšit vlhkost vzduchu v domácnosti. Optimální vlhkost je 40 až 60 %. Zejména v zimních měsících však bývá mnohem nižší, vlivem topení a nedostatečného větrání totiž klesá.
Nicméně v některých interiérech je problém s nízkou vlhkostí dlouhodobý, proto se vyplatí pořídit zvlhčovač vzduchu. Toto malé zařízení dokáže být velmi efektivní. Je však důležité dodržovat určitá pravidla, při nesprávném používání zvlhčovače totiž naopak hrozí zhoršení dýchacích problémů, rozvoj bakterií a dalších patogenů – příliš vysoká vlhkost totiž může být také škodlivá.
Zvlhčovač vzduchu Mini Aroma Diffuser - borovice
Jaké existují zvlhčovače vzduchu?
Výběr ideálního modelu není zrovna jednoduchý. Nabízí se totiž řada možností. Zařízení se liší ve způsobu zvlhčování, ovšem nabízí se i rozmanitý design.
V základu lze zvlhčovače rozdělit na:
- ultrazvukové,
- parní,
- se studeným odparem.
Rozdíl je zejména ve spotřebě a způsobu zvlhčování vzduchu.
Kromě toho je důležité rozhodnout se, zda toužíte po bezdrátovém zařízení, či vám nevadí nutnost připojení do elektrického zdroje.
V neposlední řadě pak můžete zvolit zvlhčovač kombinovaný s aroma difuzérem. Nejenže zajistí zdravější klima v interiéru, ale také prostředí zútulní díky příjemné vůni.
Ultrazvukový LED zvlhčovač vzduchu s aroma difuzérem
Parametry zvlhčovačů vzduchu a na co se zaměřit při výběru
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli druh, vždy je důležité sledovat několik základních parametrů. Právě ty vám totiž pomohou vybrat ideální zařízení, které vyhoví vašim potřebám.
Zvlhčovací výkon
Zvlhčovací výkon se udává v ml/h. Tento údaj znamená, kolik páry dokáže zvlhčovač vytvořit během hodiny. V případě, že máte doma velmi nízkou vlhkost, je vhodné investovat do výkonnějšího modelu.
Ovšem vhodný výkon se odvíjí také od velikosti místnosti.
- Pro menší místnost jako je například ložnice (do 15m²) je vhodný minimální výkon 200 ml/h.
- Pro místnosti do 30 m² volte výkon alespoň 350 ml/h.
- Pro větší prostory do 70 m² volte výkon minimálně 550 ml/h.
Nicméně je třeba zvážit také výšku stropu a teplotu vzduchu.
Hlučnost
Zejména do ložnice je důležité vybírat co možná nejtišší zařízení. Pokud je pro vás nízký hluk prioritou, vybírejte z ultrazvukových zvlhčovačů, které jsou nejtišší. Naopak nejhlučnější jsou pak ty parní. V každém případě sledujte konkrétní parametr – hluk uveden v dB. Tiché modely se pohybují kolem 20 dB. Poměrně rušné jsou pak modely, které mají více než 40 dB.
Spotřeba energie
Spotřeba energie je důležitým parametrem, jelikož zvlhčovače většinou fungují dlouhodobě a mohou tak zasáhnout do rozpočtu. Obecně lze říci, že nejnižší spotřebu mají ultrazvukové zvlhčovače. Naopak nejvyšší mají parní modely. Vždy však sledujte parametry konkrétní modelu, spotřeba je uváděna ve wattech (W).
Princip zvlhčování
Nejjednodušší technologii využívá parní zvlhčovač vzduchu. Ten naplníte vodou a díky topnému tělesu pak dochází k odpařování vody a vzniká horká pára. Ta se pak mísí se vzduchem, jakmile dosáhne vhodné teploty, je vypuštěna do místnosti.
Druhým typem je ultrazvukový zvlhčovač. Využívá speciální vibrující tělísko, takzvaný oscilátor. Díky vysoké frekvenci se z vody tvoří drobné kapičky. Vzniká tak jemná mlha, která vychází z přístroje do místnosti. Je třeba dbát na čistotu vody a pravidelně ji vyměňovat – jinak by se totiž ve stojaté vodě v nádobce mohly množit patogeny.
Třetím základním principem je studené odpařování vody. To se podobá přirozenému odpařování v přírodě – a je tak velmi příznivé. Nehrozí převlhčení vzduchu. Z přístroje nevychází viditelná pára – vlhkost je rozptýlena ve vzduchu. I v tomto případě je důležité dbát na čistotu vody.
Objem nádržky na vodu
Objem nádržky je u jednotlivých zvlhčovačů poměrně rozmanitý. Dostupné jsou modely s malou nádržkou o objemu pár stovek mililitrů. Ovšem najít můžete i velké modely, které mají kapacitu až několik litrů. Hlavní rozdíl spočívá v tom, jak často je třeba vodu doplňovat – u velkých nádrží stačí vodu dolít jednou za den až dva.
Mini ultrazvukový zvlhčovač vzduchu
Doporučené zvlhčovače vzduchu
Výběr ideálního zvlhčovače vzduchu je značně individuální. Záleží na vlhkosti vzduchu ve vašem interiéru, velikosti místnosti a dalších parametrech.
Velmi oblíbený je decentní ultrazvukový zvlhčovač, který vyniká malými rozměry a zajímavým designem. Může sloužit i jako aroma difuzér.
Skvěle vypadají také mini zvlhčovače a difuzéry ve stylovém provedení dřeva. Zvolit můžete zvlhčovač ve stylu borovice nebo ořechu.
Zajímavou volbou je bezdrátový zvlhčovač vzduchu, který nabízí 3 funkce v jednom:
- Zvlhčuje vzduch,
- funguje jako aroma difuzér,
- zároveň ho lze využít jako bezdrátovou nabíječku.
Jde tak o flexibilní doplněk domácnosti či kanceláře.
Zvlhčovač vzduchu s aromadifuzérem
Často se ptáte
Jaká voda patří do zvlhčovače?
Pro většinu zvlhčovačů je zcela dostačující běžná voda z kohoutku. Nicméně problém může nastat, pokud máte tvrdou vodu – v takovém případě se usazuje vodní kámen v zařízení. Proto můžete použít destilovanou či změkčenou vodu, případně alespoň převařenou.
Kam správně zvlhčovač vzduchu umístit?
Zařízení můžete umístit do libovolné místnosti, kde potřebujete zvlhčit vzduch. Nejčastěji jde o ložnici či obývací pokoj, kde trávíme velkou část dne. Zvlhčovač položte na zem či jinou plochu, kde kolem něj zůstane dostatek volného prostoru.
Jak pomáhá zvlhčovač vzduchu?
Suchý vzduch často způsobuje zdravotní problémy jako je suchý dráždivý kašel, rýma a další problémy s dýchacím ústrojím. Dojít může i k vysoušení pokožky, praskání rtů a podobně. Zvlhčením vzduchu tedy předejdete těmto problémům. Drobné zařízení dokáže zvýšit vlhkost a zpříjemnit tak klima.
Jak zvlhčit vzduch v ložnici?
Pokud potřebujete zvlhčit vzduch v ložnici, zvolte tiché a účinné zařízení, ideální je ultrazvukový zvlhčovač. Ten pak stačí umístit na zem do prostoru. Dejte pozor na věci citlivé na vlhkost – plovoucí podlahy, obrazy a další materiály, kterým by vystavení vyšší vlhkosti přímo ze zvlhčovače mohlo uškodit. Pokud Vás zajímá, jaká je optimální vlhkost vzduchu v ložnici, tak mezi 40 % a 60 %.
Jak často používat zvlhčovač vzduchu?
Abyste věděli, jak často používat zvlhčovač, je třeba vědět, jaká je vlhkost v místnosti. Některá zařízení jsou rovnou vybavena humidistatem, který hodnotu měří, případně využijte jiné zařízení. Dle toho pak víte, zda je třeba zvlhčovač zapnout. Pokud je vlhkost opravdu nízká, je vhodné nechat zařízení běžet během dne i noci.