Jak vybrat správný přenosný reproduktor?
Reproduktor. K vidění je čím dál častěji. Důvod je jasný – lepší, silnější a kvalitnější zvuk. Jak ale na poli přenosných zařízení vybrat to nejlepší a na jaké vlastnosti a parametry se zaměřit?
Přenosný reproduktor, seznamte se
Čím více jdou technologie dopředu, tím větší prostor dostávají různé doplňky a příslušenství. A přenosný reproduktor patří mezi ně. Jeho hlavním úkolem je zkvalitnění zvukové stopy. Díky němu si můžete užívat hudbu a filmy naplno. Nejde ale o pevné zařízení, které je připojené k televizi nebo rádiu. Je lehký, skladný, nenápadný. Efekt je ale hodně znát a i levnější přenosné reproduktory odvádějí skvělou práci.
Řešení pro hudbu na cestách
Zatímco v domácích podmínkách řešíte nedostatečný zvuk v televizi kinem nebo jinými systémy, v terénu je potřeba mobilního zařízení – právě přenosného reproduktoru. Mnohdy člověk cestuje několik hodin v kuse a představa, že je strávíte v naprostém tichu jen za hučení motoru, je děsivá. A i nebezpečná, protože bez rozptýlení může člověk po čase usínat a podléhat únavě.
Snadno je připojíte k tabletu, notebooku nebo k mobilnímu telefonu. Můžete tak poslouchat hudbu nebo podcasty kdekoliv na cestě bez jakýchkoli omezení. Použití je možné i za chůze nebo při práci na zahradě.
Na co si dát při výběru pozor?
Přenosné reproduktory jsou sice kompaktní, malé, tvarově jednoduché. Na první pohled téměř dokonalé. Mají ale několik sporných parametrů, na které si musíte dát při koupi pozor.
Příliš moderní design
Jednoduché tvary zajišťují kvalitní přenos zvuku bez rušivých prvků. Válcovitý nebo kvádrovitý reproduktor je možná na pohled nudný, ale praktický. Neexperimentujte a vsaďte na jednoduché linie
Způsob přenosu signálu
Každý způsob má svoje limity týkající se především dosahu
Výdrž baterie
Vybírejte tak, aby baterie vydržela z plného nabití alespoň šest hodin. To přesně odpovídá maximální cestě autem během dne a průměrnému času strávenému na zahradě při práci nebo sešlosti se známými
Odolnost
S elektronikou byste měli zacházet maximálně opatrně, protože mechanické poškození bývá fatální a negativně se podepíše na funkčnosti, ale vybrané přenosné reproduktory mají speciální ochranu proti pádu, vodě nebo usazeninám prachu
Nejlépe je na tom úroveň IP67, kdy reproduktor zvládne prašné prostředí i ponoření do hloubky jednoho metru na dobu 30 minut
Typy přenosných reproduktorů
Podle způsobu využití vybírejte takové zařízení, které vás při poslechu hudby, filmů nebo podcastů nijak neomezí. Je možné, že budete třeba koupit jeden na použití do auta a další pro práci na zahradě, kde působíte v mnohem větším prostoru.
Bluetooth reproduktory
Co je to bluetooth? Jde o způsob přenosu informací, o bezdrátovou komunikaci. Pokud ho aktivujete například v telefonu nebo v televizi, můžete tak bez použití kabelů sdílet filmy, fotografie nebo právě hudbu. Bluetooth bezdrátové reproduktory mají dva hlavní parametry:
Velikost
Čím větší zařízení, tím lepší výkon. Čím větší zařízení, tím menší možnosti fyzického přenosu
Menší kousek se hodí pro připojení k mobilnímu telefonu a využívá se v autě, v zimních zahradách nebo třeba při výletě. Větší elektroniku můžete použít jako bezdrátový reproduktor k TV nebo ke gramofonu
Výkon
Výkon u bezdrátových reproduktorů z mobilu nebo TV a dalších zařízením se dá rozdělit do tří kategorií – do 10 W, do 40 W a nad 40 W. V nejnižší kategorii nelze očekávat vysokou kvalitu především kvůli absenci basů, ve střední kategorii se můžete těšit na široký frekvenční rozsah a kvalitní přenos zvuku, nejvyšší (a zpravidla i nejdražší kousky) skupina se využívá pro ozvučení celých domácností nebo večírků
Wifi reproduktory
Jde o nejlepší bezdrátové reproduktory. Proč? Protože závisí na internetovém připojení. Je-li stabilní a silné, bude zařízení fungovat na jedničku. Pokud se nechcete připojovat k veřejné síti, což s sebou nese celou řadu rizik, stačí otevřít bránu datům a přehrávání nic nebrání.
Nespornou výhodou wifi reproduktorů je fakt, že skrz něj můžete přehrávat a sdílet hudbu (a další výstupy) najednou ze všech připojených zařízení, která čerpají ze stejné sítě.
Reproduktory s vlastním napájením
Bezdrátové reproduktory k PC, TV nebo mobilu mohou mít ještě jednu podobu – značně moderní. A tou je zařízení s vlastní dokovací stanicí nebo designovým adaptérem. Díky tomu má přístroj pevně dané místo, je stabilní a zaujme na první pohled. Zároveň se nemusíte otravovat s kabely nebo nabíjením. Vše probíhá průběžně a reproduktor je neustále k dispozici.
Reproduktory s bezdrátovým připojením
Největší výhodou bezdrátových reproduktorů je jejich přenositelnost. Není to ale zdaleka jediná výhoda:
- Mikrofon
- Funkce Hi-Res
- Hlasový asistent
- Rádio
- 3D zvuk
- Zabudovaný displej
Nejprodávanější z kategorie: Reproduktory
Klíčové vlastnosti přenosných reproduktorů
U přenosných reproduktorů jde především o zvuk, na poli toho, co o koupi rozhoduje, ale není sám. A pozor. Cena není v tomto případě ukazatelem kvality. I levnější produkty mají velice dobré výsledky a oproti tomu dražší kousky hrají spíše se zvučným jménem a netradičním designem. Vždy tedy pročtěte a porovnejte všechny technické parametry a pořiďte kompromis.
Kvalita zvuku
Potrpíte si na čistý a ničím nerušený zvuk? Pak jsou pro vás reproduktory nezbytné. Nezaměřřujte se jen na hlasitost nebo absenci šumu, ale i o zvýraznění jednotlivých složek, jako jsou basy a výšky.
Design a velikost
Drtivá většina přenosných reproduktorů má tvar menšího válce. Dosáhne se tak maximální produkce zvuku v čisté podobě, bez rušení a šumu. Perforace sice zkvalitňuje samotný přenos, ale zároveň je živnou půdou pro prach a další nečistoty. Je třeba zařízení chránit, vyvarovat se pokládání na zem nebo uložení mimo ochranný obal.
Přenosné reproduktory mají různou velikost. Neplatí však, že čím větší přístroj, tím vyšší kvalita. Není to pravidlo. Menší kousky se používají především v autě, kde je možné je připojit na tablet a pustit dětem pohádky nebo k mobilnímu telefonu a aktivovat rádio nebo vyprávění.
Baterie a výdrž
Velký otazník při nákupu přenosných reproduktorů představuje výdrž baterie. Pokud se zařízení po dvou hodinách ostrého provozu vypne a nabití trvá trojnásobek (nepoměrně více oproti aktivitě), je něco špatně.
Lepší reproduktory zvládnou i dvacet hodin přehrávání. Postupem času se hodnoty začnou pozvolna snižovat. Do značné míry záleží také na míře využití. Pokud je zařízení v provozu každý den, je pochopitelné, že se na něm zub času projeví dříve. V opačném případě může sloužit mnoho let. Otázkou zůstává, jestli udrží krok s čím dál modernějšími technologiemi.